Przejdź do treści

Konieczność organizacji pogrzebu a brak pieniędzy

    Pogrzeb to ostatnie pożegnanie najbliższej osoby, która odchodzi z tego świata. Co to oznacza? Pogrzeb może mieć formę ekumeniczną, tak zwaną świecką, która prowadzi mistrz ceremonii, lub obrządku kościelnego (np. pogrzeb żydowski). Nie zawsze najbliższa rodzina zmarłego posiada niezbędną ilość pieniędzy, które jest w stanie przeznaczyć na zorganizowanie takiej uroczystości pogrzebowej, jaką chcieliby zapewnić zmarłemu. Co wówczas się dzieje? Czy osoby biedne nie zasługują na pogrzeb z prawdziwego zdarzenia? Oczywiście taka selekcja nie występuje. Nikt nie musi się martwić o to, czy go stać na pogrzeb czy nie. Państwo zapewnia tzw. zasiłek pogrzebowy, który jest świadczeniem w zryczałtowanej wysokości wynoszącej cztery tysiące złotych, które zostaje przeznaczone na pokrycie wszystkich wydatków związanych z organizacją pogrzebu. Kto ma prawo do odbioru takiego świadczenia? Przede wszystkim najbliższa rodzina zmarłego, która będzie odpowiadała za organizację pogrzebu. Może również to świadczenie zostać wypłacone zakładowi pogrzebowemu, na mocy upoważnienia przekazanemu danej firmie.

    Na co zostaje przeznaczony zasiłek pogrzebowy?

    Przyznawanie zasiłku pogrzebowego jest związane z chęcią poniesienia choć części wydatków poniesionych na pogrzeb przez państwo. Powinien on pokrywać przygotowanie pogrzebu i zapewnić niezbędne na niego rzeczy. Jest to między innymi pokrycie kosztów zakupu trumny drewnianej, w której zmarły zostanie pochowany bądź trumny kremacyjnej i urny. Z zasiłku pogrzebowego zostaje również opłacony koszt przechowania ciała, a także jego umycia i podstawowej kosmetyki. Ponadto, opłacone może być przygotowanie klepsydr, wieńców, a także zapewnienie opłaty kosztów związanych z uroczystością kościelną. W jakiej formie wypłacany jest zasiłek pogrzebowy? Może się to odbyć w formie gotówki lub przelewem na wskazane konto bankowe. Jeżeli upoważniamy zakład pogrzebowy do tego, aby na jego konto wpłynął zasiłek pogrzebowy, to nie musimy się martwić o żadne dodatkowe koszty. Zakład zorganizuje uroczystość pogrzebową w taki sposób, aby wysokość zasiłku w całości pokryła wszystkie koszta domu pogrzebowego i nie było potrzeby dopłacania. Należy jednak zwrócić uwagę, iż mowa tu tylko o kosztach firmy pogrzebowej. Nie uwzględnia się kosztów mszy świętej czy mistrza ceremonii lub wykupienia i przygotowania grobu do pogrzebu. Coraz częściej zdarza się, iż w związku z postępującą inflacją, w niektórych większych miastach ciężko opłacić koszty samego zakładu pogrzebowego w kwocie zasiłku pogrzebowego.

    Czy trudno samodzielnie zorganizować pogrzeb?

    Wiele osób nie chce samodzielnie organizować pogrzebu, z uwagi na stan żałoby i obawy, czy na pewno sobie poradzą z przygotowaniem wszystkich etapów. Zakład pogrzebowy daje pewność, że cała uroczystość zostanie przygotowana zgodnie z planem i wszystko będzie zapięte na ostatni guzik. To bardzo ważne, ponieważ w chwili żałoby nie ma czasu na to, aby denerwować się rzeczami przyziemnymi. Oczywiście, osoba która samodzielnie chce się zająć wszystkimi sprawami, ma taką możliwość. Wystarczy że uzgodni zakres obowiązków z zakładem pogrzebowym, aby każdy wiedział z czego ma się wywiązać. Mimo wszystko doradzamy Państwu w takich chwilach posiłkowanie się wiedzą i doświadczeniem zakładu pogrzebowego, które gwarantuje że cała uroczystość będzie przygotowana profesjonalnie i na poziomie. Ponadto, niezbędnym do otrzymania zasiłku pogrzebowego jest faktura za wykonane usługi od zakładu pogrzebowego.

    Dodaj komentarz