Przejdź do treści

Pogrzeb w obrządku żydowskim

    Każda religia i wierzenia ma swoje tradycje związane z pogrzebem. U Żydów wszystko przebiega inaczej niż w wierze katolickiej. Przestrzega się kilku bardzo ważnych zasad i zwyczajów, które postaramy się opisać w niniejszym artykule. Serdecznie zapraszamy do lektury. 

    Jak przebiega pogrzeb w obrządku żydowskim?

    Przede wszystkim warto podkreślić, że pogrzeb w obrządku żydowskim, trwa bardzo krótko. Zdecydowane dłuższe jest samo przygotowanie się do ceremonii. W przypadku pogrzebu katolickiego, pochówkiem zajmuje się dom pogrzebowy wybrany przez rodzinę zmarłego, u Żydów organizacją ceremonii zająć się może tylko specjalna grupa tzw. Chewra Kadisza. 

    Rodzina zmarłego w ogóle nie bierze udziału w żadnych działaniach związanych z pochowaniem zmarłego. Wszystko dlatego, że zgodnie z zasadami judaizmu człowiek jest czysty, a w chwili śmierci staje się nieczysty. Przez kontakt osoby czystej z nieczystą, ona także staje się nieczysta. Nie można więc mieć kontaktu ze zmarłym. Jedno z 613 przykazań judaizmu, nakazuje pochówek zmarłych, tylko przez grupę Chewra Kadisza. 

    Kolejną tradycją związaną z pochówkiem w obrządku żydowskim, jest to, że powinno się grzebać zmarłych w przeciągu 24 godzin od ich śmierci. Jednak w Polsce wyznawcy judaizmu, muszą się przystosować do krajowych przepisów prawa, zgodnie z którymi zmarłego można pochować po 36 godzinach. 

    Inne zwyczaje związane z pochówkiem Żydów

    Kiedy Żyd umrze, rodzina powinna ułożyć go na podłodze i skierować jego nogi w stronę drzwi wyjściowych. Następnie trzeba go przykryć białym prześcieradłem, zapalić obok jedną świecę i wyjść z domu. Wtedy przychodzą członkowie Chewra Kadisza i podejmują dalsze działanie. Jednak coraz częściej ciałem zajmuje się dom pogrzebowy, a Chewra Kadisza wkracza do akcji dopiero przed samym pogrzebem. 

    Członkowie grupy wykonują różne rytualne czynności, których celem jest oczyszczenie ciała przed pochówkiem. Przypominają one typowe usługi pogrzebowe.  W dawnych czasach, czynności te odbywały się w gospodarczej części cmentarza, którą nazywano domem oczyszczenia. Podczas takich rytuałów w pierwszej kolejności dokładnie myto ciało zmarłego, płukano je 18 litrami wody i ubierało się zmarłego. 

    Jeżeli chodzi o ubiór zmarłego, zgodnie z wierzeniami, każdego Żyda ubiera się tak samo. Nie wybiera się sukienek, garsonek czy garniturów tak jak w przypadku pogrzebów katolickich czy świeckich. Zmarłemu zakłada się najtańsze płótno, kobietom przysługuje strój składający się z sześciu części, a mężczyzną z siedmiu. Zmarłemu nie zakłada się także butów. Zwłoki chowa się w trumnie, w grobie ziemnym, nie może być grzebany w grobie murowanym. Trzeba też pamiętać, że w jednym grobie może leżeć tylko jeden zmarły. Zmarły musi być pochowany z głową ułożoną na zachód a nogami na wschód. 

    Dodaj komentarz