Przejdź do treści

Co zrobić, gdy zgon nastąpił w…

    Śmierć z natury rzeczy jest nieunikniona, a dodatkowo nierzadko zaskakuje nas, gdy odchodzą nasi najbliżsi członkowie rodziny czy przyjaciele. Choć wydawać by się mogło, że bez względu na miejsce w którym ono nastąpi czynności do wykonania są takie same, to jednak nie jest to prawdą. Trzeba zdawać sobie sprawę, że w zależności od miejsca w którym nastąpi zgon, konieczne do podjęcia kroki są odrobione różne, a znajomość podejmowanych działań jest niezwykle ważna w celu przeprowadzenia całego procesu możliwie szybko i jak najmniej stresująco dla rodziny.

    Śmierć w domu

    Jeśli mamy podejrzenia, że jeden z naszych domowników zmarł, koniecznie trzeba wezwać lekarza. Czas oczekiwania na lekarza może wynieść nawet do dwunastu godzin. Kiedy przybędzie na miejsce, musi przeprowadzić szereg czynności, które mają dać mu pewność, co do tego, że dana osoba faktycznie zmarła. Następnie wypełnia on specjalny dokument, który określany jest mianem karty zgonu. Po otrzymaniu tej karty, rodzina może wezwać wybrany przez siebie zakład pogrzebowy. Uwaga! Należy pamiętać, iż lekarze mają zakaz polecania jakichkolwiek firm pogrzebowych! Jest to nie tylko nieetyczne, ale także niezgodne z prawem. Wszelkie takie przypadki należy czym prędzej zgłaszać i nagłaśniać. Po odebraniu zmarłego przez dom pogrzebowy, należy się udać do urzędu stanu cywilnego celem wyrobienia aktu zgonu.

    Śmierć w szpitalu

    W przypadku śmierci w szpitalu najczęściej otrzymamy informację od personelu medycznego, iż osoba która znajduje się w szpitalu właśnie zmarła. Prawdopodobnie już w trakcie tej rozmowy, zostanie zaproponowany termin spotkania z lekarzem prowadzącym lub ordynatorem. Na spotkaniu tym, członek rodziny zmarłego otrzyma kartę zgonu na podstawie której będzie mógł wyrobić akt zgonu. Gdy rodzina posiada już kartę i akt zgonu, zakład pogrzebowy może odebrać ciało z przyszpitalnej kostnicy. Najczęściej szpitale żądają obecności rodziny celem identyfikacji osoby zmarłej.

    Śmierć w hospicjum / domu opieki

    Jeśli zgon następuje w hospicjum lub domu opieki, personel medyczny który podejrzewa, iż dana osoba nie żyje, ma obowiązek wezwać dyżurującego lekarza. W tym samym momencie, informowana jest także rodzina zmarłego. Po odebraniu ciała rodzina może umówić się z personelem na odbiór karty zgonu i pozostałych rzeczy osobistych zmarłego. W chwili rozpoczęcia opieki nad chorym przez hospicjum lub dom opieki, rodzina powinna ustalić z placówką jaki zakład pogrzebowy odbierze ciało, w przypadku śmierci pensjonariusza, ponieważ ośrodki tego typu najczęściej nie posiadają własnej chłodni. Nawet jeśli nie ustalono żadnego domu pogrzebowego, rodzina nadal ma czas, aby zdecydować się na jakąś firmę. Wskazywanie zakładu pogrzebowego przez personel medyczny, a tym bardziej przetransportowanie ciała bez zgody rodziny do chłodni domu pogrzebowego jest nielegalne.

    Na zakończenie, warto przeczytać nasz inny artykuł o najważniejszych dokumentach do organizacji pogrzebu.

    Dodaj komentarz