Przejdź do treści

Najważniejsze dokumenty do organizacji pogrzebu

    Kiedy stoimy w obliczu śmierci członka naszej najbliższej rodziny często nie mamy głowy do załatwiania spraw formalnych czy dbania o szczegóły w dokumentacji rodzinnej. Warto już dziś przeczytać i dowiedzieć się, co może być potrzebne do organizacji pogrzebu, bez jakich dokumentów się nie obejdziesz, a jakie będą stanowiły jedynie ułatwienie i przyspieszenie spraw formalnych. Zacznijmy od początku.

    Karta zgonu

    Dokument ten jest podstawą do organizacji pogrzebu. Zawiera dwie części, pierwsza jest przeznaczona do zarejestrowania zgonu, druga natomiast jest dla administracji cmentarza. Nie może pomóc Ci w załatwieniu go dom pogrzebowy, gdyż wystawia go lekarz lub szpital w którym znajdowała się osoba zmarła. Jeśli zgon nastąpił w domu, w ciągu dnia, musisz wezwać lekarza rodzinnego, natomiast w nocy lub w święta, konieczne będzie skontaktowanie się z pogotowiem. W przypadku śmierci w szpitalu, jedyne co musisz zrobić to umówić się z lekarzem prowadzącym lub ordynatorem na odbiór karty zgonu. W przypadku hospicjów lub domów opieki obowiązek wezwania lekarza przypada instytucji, w której znajdował się zmarły. Twoim zadaniem, będzie jedynie odbiór karty i udanie się z nią do Urzędu Stanu Cywilnego.

    Akt zgonu

    Jak zostało wspomniane powyżej, akt zgonu jest kolejnym dokumentem niezbędnym do organizacji pochówku przez zakład pogrzebowy. Bardzo ważna informacja! Akt zgonu wydawany jest przez Urząd Stanu Cywilnego w miejscu, w którym nastąpił zgon. Nie ma najmniejszego znaczenia w jakim miejscu była zameldowana osoba zmarła. W celu wyrobienia aktu zgonu, musisz mieć ze sobą kartę zgonu wydaną przez lekarza, dowód osobisty osoby zmarłej oraz dowód osobisty wnioskodawcy. Na miejscu będziesz musiał wypełnić krótki wniosek, a następnie „od ręki” powinieneś otrzymać akt zgonu. Jeden akt zgonu wydawany jest bezpłatnie, za każdy kolejny będziesz musiał zapłacić w kasie urzędu 22 zł. Pracownik urzędu podczas wyrabiania dokumentu, unieważni dowód osobisty osoby zmarłej, a także zabierze jedną część karty zgonu – tą przeznaczoną do zarejestrowania zgonu. Unieważnienie dowodu najczęściej polega na przecięciu jednego z jego rogów.

    Inne przydatne dokumenty

    Najważniejszymi i niezbędnymi dokumentami są karta zgonu i akt zgonu. Dzięki nim dom pogrzebowy może odebrać ciało ze szpitala, a także rozpocząć załatwiać wszelkie dalsze formalności pogrzebowe. W przypadku dochowania, dodatkowym przydatnym dokumentem do organizacji pochówku, z pewnością jest karta z informacją o grobie jaki posiadamy. Kto jest tam pochowany, kiedy grób był ostatnio opłacany lub jego numer kwatery (numer porządkowy). Jeśli osoba zmarła była emerytem lub rencistą warto wziąć ze sobą do zakładu pogrzebowego zieloną legitymację emeryta-rencisty, gdyż znajduje się na niej informacja o przysługującym świadczeniu i jego numer. W przypadku organizacji mszy pogrzebowej poza parafią osoby zmarłej, konieczne jest załatwienie zgody na pogrzeb katolicki.

    Dodaj komentarz