Przejdź do treści

Oryginalna oprawa ceremonii pogrzebowej

  Pogrzeb jest bardzo ważnym elementem żałoby i stanowi okazję do godnego pożegnania zmarłego. Z tego powodu dla bliskich ważne jest, aby uroczystość miała podniosły charakter i na długo zapadła w pamięci uczestników. Ceremonia ma zazwyczaj tradycyjny przebieg, a wprowadzanie przez zakłady pogrzebowe pewnych innowacji nie ma zaskoczyć żałobników, lecz oddać dodatkowy pokłon odchodzącemu członkowi rodziny i zachęcić do głębszej refleksji.

  Oprawa muzyczna pogrzebu

  Muzyka nie jest niczym nowym. W kaplicy zazwyczaj słyszy się organy, a złożeniu ciała do grobu z reguły towarzyszą dźwięki trąbki lub skrzypiec. Jeśli jednak znamy preferencje zmarłego i wiemy, że muzyka była dla niego wyjątkowo ważna, możemy wybrać jeden utwór który miał dla niego wyjątkowe znaczenie. Każdy dom pogrzebowy daje możliwość wykupienia usługi muzyka, jeśli wcześniej z nim porozmawiamy z pewnością uda się wspólnie ustalić stosowaną aranżację dla każdego utworu.

  Pokaz multimedialny

  Nowoczesne technologie są widoczne w każdym aspekcie życia i dają nowe możliwość także podczas ceremonii pochówku. Chcąc na dłużej utrwalić we wspomnieniach obraz zmarłego, możemy poprosić zakład pogrzebowy aby podczas uroczystości został wyświetlony, krótki pokaz slajdów ze zdjęciami najważniejszych i najszczęśliwszych chwil jego życia. Pokaz taki z pewnością przywoła wiele wspomnień i wywoła wzruszenie. Pamiętajmy o doborze odpowiednich obrazów. Powinny to być szczęśliwe chwile z życia zmarłego, jednak zawsze sfotografowane w stosowny sposób. 

  Mowy pogrzebowe

  Dotychczas widywane głównie w zagranicznych filmach. Coraz częściej jednak krajowe domy pogrzebowe spotykają się z takim życzeniem klientów. Jest to dobry zwyczaj, który pozwala na uwolnienie emocji, ostatnie zwrócenie się do osoby, która odeszła oraz publiczne okazanie jej szacunku. Mowa nie musi być długa, ani bardzo osobista. Czasem wystarczy krótkie wspomnienie, cytat z ulubionej książki bliskiego, czy jego ulubiony wiersz. Wielu osobom, możliwość publicznego wypowiedzenia kilku słów o zmarłym przyniesie ulgę w żałobie, a dla innych samo wysłuchanie wspomnień będzie stanowiło ukojenie. 

  Mistrz ceremonii pogrzebowej

  Coraz częstsze są pochówki świeckie. W takiej sytuacji zakład pogrzebowy znajduje osobę, która poprowadzi uroczystość i nada jej odpowiedni tok. W czasie pogrzebów wyznaniowych, rolę taką pełni duchowny, jeśli decydujemy się na  pochówek świecki powinność tą przejmuje mistrz ceremonii, Warto wcześniej spotkać się z tą osobą, opowiedzieć o zmarłym oraz przedstawić nasze życzenia względem przebiegu uroczystości. Dobry mistrz ceremonii zadba o powitanie przybyłych, wygłosi przemówienie, pożegna zmarłego i złoży kondolencje najbliższym. 

  Dodaj komentarz