Przejdź do treści

Jak informować rodzinę o śmierci bliskiej osoby

  Wiadomość o śmierci bliskiej osoby to jedna z tych, której nikt nie chciałby usłyszeć. Niestety los jest nieunikniony i idąc przez życie wielce prawdopodobne jest, że każda osoba choć raz będzie musiała przekazać taką informację rodzinie i znajomym. Nie jest to łatwe zadanie ale można to zrobić w taki sposób, aby nie wywołać szoku i zbędnej paniki. 

  Poinformuj o śmierci osobiście

  Jeśli rodzina mieszka w niedalekiej odległości od siebie to najlepszym rozwiązaniem będzie powiadomienie osobiste. Wiąże się ono z koniecznością poświęcenia większej ilości czasu i może być wyczerpujące w tym trudnym okresie ale jest to najodpowiedniejsza droga komunikacji. Przyjęło się bowiem, że wiadomość bardzo ważne, w dobrym tonie jest przekazywać sobie podczas spotkania w cztery oczy. Osoby, które otrzymują tą przykrą informację nie powinny zadawać dużej ilości pytań, ponieważ pogarsza to sytuację psychiczną zrozpaczonej osoby. 

  Powiadom o dacie pogrzebu telefonicznie

  W sytuacji, gdy ograniczeniem w bezpośrednim kontakcie jest duża odległość należy zdecydować się na rozmowę telefoniczną. Przed wykonaniem połączenia ważne jest, aby nie przygotowywać się na dłuższą rozmowę. Warto pamiętać, że w perspektywie jest kilkanaście podobnych telefonów. Krótka informacja na temat daty śmierci i przewidywanego dnia pogrzebu na początku wystarcza. Na tym etapie informowanie o szczegółach i okoliczność śmierci jest niepotrzebne. Rozmówca zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji i nie powinien odczuwać potrzeby kontynuacji tej trudnej rozmowy na siłę. 

  Unikaj wiadomości tekstowych

  W obecnych czasach wiadomości SMS stały się bardzo popularne, ale informowanie o śmierci bliskiej osoby nie jest dobrym pomysłem. Zazwyczaj ich wykorzystanie jest wytłumaczalne i sensowne tylko w niektórych przypadkach. Na ogół przyjmuje się, że zawsze lepszym rozwiązaniem będzie rozmowa niż kilka linijek tekstu. Jednakże, są przypadki w których doświadczenia są tak bolesne, że na dodatkowe negatywne przeżycia w postaci rozmów brakuje sił. Tym bardziej jeśli wypadałoby wykonać bardzo dużo połączeń. W takim przypadku jak najbardziej można wysłać SMS-a. Jest to rozwiązanie najszybsze i skuteczniejsze ze względu na to, że można mieć pewność, że każdy został powiadomiony. Wiadomość jednakowej treści do wielu odbiorców może zająć tylko kilka chwil i uwolnić od dodatkowego ciężaru psychicznego. 

  W obliczu tej niełatwej sytuacji trzeba sobie odpowiedzieć jaka forma komunikacji będzie w danej chwili najlepsza, należy kierować się szacunkiem do osoby zmarłej oraz zdawać sobie sprawę z własnych możliwości i ograniczeń. 

  Dodaj komentarz