Przejdź do treści

Organizacja pogrzebu dzieci martwo urodzonych

  Śmierć dziecka, niezależnie od tego ile miało lat to wielka trauma nie tylko dla rodziców, lecz dla całej rodziny. Jednak co zrobić, gdy dziecko nie zdąży jeszcze nawet przyjść na świat, a już zmarło w łonie matki? Nawet takiej małej istocie należy się pośmiertny szacunek i godny pochówek. Oto kilka informacji na temat, jak zorganizować pogrzeb dziecka martwo urodzonego.

  Jakie dokumenty potrzebne są do pochowania dziecka martwo urodzonego?

  Zgodnie z polskim prawem do pochówku dziecka martwo urodzonego mają prawo rodzice, nie zależnie od tego, czy dziecko urodziło się martwe, czy zmarło jeszcze w łonie matki. Po stwierdzeniu zgonu dziecka rodzice mają 48 godzin na wystąpienie o wydanie zwłok oraz karty zgonu ze szpitala. Następnie z tymi dokumentami należy się udać do urzędu stanu cywilnego, odpowiedniego dla miejsca w którym nastąpił zgon. Tam wypełnić wniosek, wpisać płeć oraz wagę dziecka. Gdy do poronienia doszło na wczesnym etapie ciąży, można zastosować procedurę uprawdopodobnienia płci, na podstawie odczuć matki, lub wykonać badania genetyczne. Urząd stanu cywilnego wystawia akt urodzenia dziecka, z adnotacją o tym, że urodziło się martwe. Akt zgonu wystawiany jest, tylko wtedy kiedy dziecko urodziło się żywe i zmarło po jakimś czasie od chwili narodzin.

  Jak wygląda pochówek dziecka martwo urodzonego?

  Kościół Katolicki nie stwarza żadnych problemów, przy pogrzebie dziecka martwo urodzonego. Dla dziecka nie odprawia się mszy pogrzebowej, gdyż w kościele katolickim uznaje się, że nie popełniło ono żadnego grzechu. Msza  odprawiana jest za rodziców a kapłan w trakcie tej smutnej ceremonii, zamiast fioletowej szaty nakłada białą i w trackie mszy kieruje słowa pocieszenia do zrozpaczonych rodziców. Innym rozwiązaniem, może być odprowadzenie dziecka przez księdza od bramy cmentarza do miejsca spoczynku, gdzie nastąpi krótka modlitwa. Msza w intencji dziecka może odbyć się wówczas po całej uroczystości na cmentarzu.

  Trumna czy urna?

  Dziecko marto urodzone może zostać pochowane w trumnie lub urnie, wszystko zależy od woli rodziców, a także wzrostu samego dziecka. Jest też wiele możliwości pochówku, można pochować maleństwo w grobie rodzinnym lub specjalnym grobie dziecięcym. Innym rozwiązaniem są mogiły zbiorowe dla dzieci, które zmarły przed porodem. Możliwa jest również kremacja zwłok. Przepisy prawa nakładają obowiązek transportu dziecka autokarawanem. W tym celu należy wybrać profesjonalny dom pogrzebowy, który zajmie się oprawą tego smutnego wydarzenia. W każdym z tych przypadków, pracownicy zakładu pogrzebowego umieszczają dziecko w trumnie lub urnie w grobie, zgodnie ze standardową procedurą pochówku zmarłych.

  Skontaktuj się ze specjalistą

  Dom pogrzebowy zadba o oprawę tej bolesnej uroczystości, zaproponuje kompleksowe przygotowanie i dostosowaną do oczekiwań ceremonię pogrzebu, która pozwoli godnie pożegnać się z Twoim dzieckiem.  Doda otuchy i wsparcia, a także pomoże w zakresie realizacji wszelkich formalności pogrzebowych. Profesjonalna firma pogrzebowa zna również lokalne obyczaje, a także podejście konkretnych księży do tematu pochówku dzieci martwo urodzonych, co z pewnością ułatwi przejście przez cały proces organizacji pogrzebu.

  Dodaj komentarz