Przejdź do treści

Nietypowe karawany pogrzebowe

  Karawany pogrzebowe znane są ludzkości od setek lat. Początkowo były to jedynie karawany konne, jednak w 1907 roku, w Berlinie, pojawił się pierwszy mechaniczny karawan pogrzebowy. Od tamtej pory najczęstszym pojazdem służącym przewożeniu trumny stał się specjalnie przygotowany do tego samochód. Zazwyczaj spotykane są klasyczne, podstawowe rodzaje karawanów takie jak Volkswagen Transporter czy Mercedes Vito, jednak sięgając wgłąb tematu, można zauważyć, że niejeden dom pogrzebowy oferuje usługi dość niestandardowych pojazdów.

  Pojazdy pogrzebowe firmy Intercar

  Jednym z bardziej ekstrawaganckich sposobów na przewóz w miejsce ostatniego spoczynku jest specjalnie przystosowany do tego motocykl. Kosz przylegający do maszyny został specjalnie przekonstruowany tak, by służył jako karawan pogrzebowy. Taki rodzaj karawanu opracowała włoska firma Intercar, przerabiając kosz motocykla BMW 1200 LT.

  Firma Intercar ogólnie uważana jest za swojego rodzaju specjalistę od niestandardowych karawanów pogrzebowych. Nie jest dla nich problemem przekonstruowanie na karawan niezwykle ekskluzywnych samochodów takich jak Ssangyong Rexton, Maserati Quattroporte czy wyjątkowo wydłużony Mercedes klasy E.

  Karawany „rodzinne” i przeszklone

  Inną firmą zajmującą się nietypowymi karawanami pogrzebowymi jest amerykańska firma Federal Coach. Jej najpopularniejszym karawanem jest siedmiometrowy Family Hearse, czyli w tłumaczeniu karawan rodzinny. 

  Każdy zakład pogrzebowy powinien zaopatrzyć się w karawan hiszpańskiej firmy Bergadana Solutions. Wyprodukowany przez nich pojazd pogrzebowy, Bergadana Ion, posiada praktycznie całkowicie oszklone boki, a co najważniejsze – jest elektryczny, więc całkowicie ekologiczny i bezpieczny dla środowiska.

  Dla miłośników zabytków, na rynku dostępny jest także Coleman Milne Imperial – produkowany przez brytyjską firmę Coleman Milne. Pojazd bardzo przypomina zabytkowego Rolls Royce’a, ma przedłużony tył i szklane ścianki boczne.

  Karawany – motocykle z przyczepkami

  Bardziej znanymi, lecz wciąż noszącymi znamiona nietypowych są motocykle z przyczepkami przystosowanymi do przewozu trumien. W takiej sytuacji kierowca jedzie na motocyklu ciągnąc za sobą dużą, specjalną przyczepkę. To typ najprostszy do skonstruowania, gdyż potrzebny jest jedynie wyjątkowo silny i stabilny motocykl oraz przyczepka. Z tego powodu już prawie każdy dom pogrzebowy posiada w ofercie taki sposób „odprowadzenia” zmarłego na ostatni spoczynek.

  Karawany konne

  W przeszłości powszechnymi, ale na dzisiejsze czasy nietypowymi, niestandardowymi stały się karawany konne. Przypominają one klasyczny powóz konny z podczepioną szklaną bryczką, przez którą każdy żałobnik może zobaczyć trumnę. Jest to jeden z zapomnianych rodzajów przewozów, co wynikło z konieczności posiadania i utrzymywania koni, na co nie koniecznie mogą pozwolić sobie wszystkie zakłady pogrzebowe.

  Rozwój branży funeralnej

  Jak widać, rodzaje karawanów pogrzebowych nie oscylują jedynie w klasycznych, powszechnych, lekko zmodyfikowanych na te potrzeby samochodach. Przemysł funeralny rozrasta się i modernizuje, a co za tym idzie, powstaje coraz więcej innych, nietypowych pojazdów pogrzebowych. Nie jest to jeszcze niestety dostępne na tak dużą skalę, by każdy człowiek mógł pozwolić sobie na odbycie ostatniej drogi w dowolnie wybrany dla siebie sposób. Patrząc jednak na tempo rozwoju tego przemysłu, można mieć nadzieję, że będzie to coraz częstsza i ogólnodostępna praktyka.

  Dodaj komentarz