Przejdź do treści

Tanatokosmetyka – podstawowe informacje i historia

  Każdy człowiek ma prawo do pogrzebu, podczas którego bliscy mogą pożegnać zmarłego. Ważnym elementem kultywowania pamięci o danej osobie zmarłej jest zadbanie o jej pośmiertny wizerunek. Odpowiedzią na taką potrzebę jest tanatokosmetyka, czyli sztuka wizażu zmarłych. Jaka jest jej historia? Na czym polegają usługi tanatokosmetyczne? Czy pośmiertny makijaż oferowany jest przez zakłady pogrzebowe?

  Od starożytnego Egiptu do czasów współczesnych

  Korzeni tanatokosmetyki szukać należy w wierzeniach starożytnych Egipcjan, którzy dbali o pośmiertny wygląd nie tylko faraonów i najważniejszych kapłanów, ale także zwykłych ludzi. Ciała ozdabiano wówczas za pomocą różnych pigmentów, w tym kolorowej ochry i henny. Ślady świadczące o dbałości o wygląd zmarłych zachowały się na licznych artefaktach i obrazach znalezionych na terenie starożytnego Egiptu. Podobnych zabiegów (choć o mniejszym znaczeniu religijnym) dokonywano także na terenie starożytnej Mezopotamii oraz Indii. Współczesna tanatokosmetyka wyrosła jednak z XIX wiecznych wojen, podczas których szukano sposobu na godne zachowanie ciał zabitych żołnierzy. Usługi wizażu zmarłych zyskały prawdziwą popularność dopiero w pierwszych dekadach XX wieku – to właśnie wtedy powstały przedsiębiorstwa świadczące profesjonalne usługi pogrzebowe wraz z makijażem pośmiertnym. Makijaż pośmiertny wykonano przed pogrzebami słynnych osób publicznych i celebrytów takich jak John F. Kennedy czy Marilyn Monroe. 

  Tanatokosmetyka – sposób na godne upamiętnienie zmarłego

  Współcześnie balsamiści używają specjalistycznych kosmetyków, które różnią się składem od tradycyjnych odpowiedników. Korzystanie z tego typu produktów wymaga fachowej wiedzy oraz dużego doświadczenia, a wizaż zmarłych to proces często zajmujący długie godziny. Tanatokosmetyka pozwala na godne upamiętnienie zmarłego podczas pogrzebu – wszak wszyscy chcemy być piękni, nawet po śmierci. Usługi wizażu dla osób zmarłych oferowane są przez zakłady pogrzebowe w ramach organizacji pogrzebów. Skorzystanie z usług balsamisty nie jest przesadnie tanie, ale pozwala na profesjonalne przygotowanie zmarłego do uroczystości pogrzebowej. Zabiegi tanatopraksyjne są ważnym elementem przyszykowania ciała do pogrzebu i nie muszą być związane z wypełnianiem ubytków bądź usilnym „upiększaniem” ciała. Najistotniejszym zadaniem tanatokosmetyki jest nadanie zmarłemu wyglądu, które możliwie jak najbardziej odwzorowuje jego wygląd za życia. W przypadku wątpliwości lub pytań dotyczących usług tanatokosmetycznych warto jest porozmawiać z rodziną, a także skonsultować się z zakładem pogrzebowym, którego pracownicy odpowiedzą na wszelkie pytania i pomogą dokonać właściwego wyboru.

  Dodaj komentarz