Przejdź do treści

Samobójstwo – elementy formalne od stwierdzenia zgonu

  Ze statystyk policyjnych wynika, że w 2019 roku w Polsce podjęto 11 961 prób samobójczych z czego 5 255 zakończyło się zgonem.

  Samobójstwo to jedno z najbardziej wstrząsających wydarzeń, jakie może spotkać człowieka. Ofiarą takiego czynu jest nie tylko osoba, która odebrała sobie życie, ale także jej bliscy, przyjaciele, sąsiedzi czy terapeuci, którzy niejednokrotnie próbowali pomóc i zapobiec nieszczęściu. Warto zdać sobie sprawę, że samobójstwo bywa niepoprzedzone żadnymi oznakami zewnętrznymi. Szok, niedowierzanie i cierpienie, jakie towarzyszą bolesnej prawdzie, nie mogą przysłonić obowiązków, które spoczywają na bliskiej ofiary. Co należy zrobić, gdy w naszym otoczeniu zdarzyła się taka tragedia?

  Samobójstwo – zawiadom pogotowie ratunkowe

  Przede wszystkim należy zawiadomić o sytuacji Pogotowie Ratunkowe, dzwoniąc na 112 z telefonu komórkowego lub 999 z telefonu stacjonarnego. To właśnie dyżurny Pogotowia zawiadamia Policję, a ta z kolei Prokuraturę, które muszą pojawić się na miejscu zgonu. Gdy służby skończą już wszelkie formalności na miejscu, zmarły trafia do Zakładu Medycyny Sądowej na sekcję zwłok. Rodzina ofiary musi w tym czasie udać się do Prokuratury po zezwolenie na wydanie ciała zmarłego po przeprowadzonej sekcji zwłok. Gdy doniesiemy już właściwy dokument, to Zakład Medycyny Sądowej wystawi kartę zgonu, z którą możemy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego po akt zgonu (przeczytaj – Najważniejsze dokumenty do organizacji pogrzebu). Niezwykle istotne jest, aby był to Urząd właściwy dla miejsca zgonu, nie zaś miejsca zamieszkania lub zameldowania zmarłego.


  Zamachy samobójcze w 2019: kobiety i mężczyźni


  Wybierz odpowiedni zakład pogrzebowy

  Dopiero po odbyciu tych wszystkich urzędowych formalności należy udać się do Zakładu Pogrzebowego wraz z dokumentami i omówić wszelkie kwestie związane z ceremonią pogrzebową oraz jej przebiegiem. W obliczu tragedii człowiek nie jest w stanie myśleć racjonalne, wiele formalności go przerasta, a organizacja pogrzebu staje się monumentalnym wyzwaniem. Warto zatem wybrać zakład pogrzebowy, który posiada bogatą historię i jest merytorycznie przygotowany do świadczenia różnych usług pogrzebowych (transport zwłok, szeroki wybór akcesoriów pogrzebowych, formalności związane z Mszą Świętą i pochówkiem, kosmetyka i inne). Wybór profesjonalistów jest niezwykle istotny ze względu na kwestie przygotowania ciała do pochówku. W zależności od sposobu w jaki nasz bliski odebrał sobie życie, konieczne będzie zatuszowanie pewnych niedoskonałości widocznych na ciele (np. bruzd po linie). Dodatkowo, jednym z kluczowych kryteriów powinna być też lokalizacja – najlepiej wybrać dom pogrzebowy położony w najbliższej okolicy miejsca zamieszkania, kościoła i cmentarza, na którym spocznie Zmarły. Usprawni to organizację całego wydarzenia.


  Samobójstwa w 2019 roku: powód


  Samobójstwo – nie bagatelizuj problemu

  Warto też pamiętać, że radzenie sobie z samobójstwem może być czynnością bardzo skomplikowaną. W takiej sytuacji warto zwrócić się o pomoc do psychologa, który fachowo pomoże nam uporać się z traumą. Koniecznie też trzeba mieć w pamięci, iż zgodnie ze statystykami WHO każdego dnia w naszym kraju życie odbiera sobie 15 osób, z czego 12 to mężczyźni. Pod tym względem Polacy są w absolutnej czołówce krajów, biorąc pod uwagę liczbę samobójstw. Warto mieć na uwadze te liczby i zdawać sobie sprawę, że problem jest naprawdę duży i nie można bagatelizować żadnych oznak świadczących o tym, że ktoś z naszych bliskich może mieć myśli świadczące o chęci odebrania sobie życia.

  Czy myślałeś kiedyś o samobójstwie?

  Dodaj komentarz