Przejdź do treści

Pogrzeb w czasie pandemii koronawirusa

    Koronowirus zaatakował cały świat. Życie stanęło w miejscu, ludzie muszą przebywać w domu, aby uniknąć zarażenia. Wszystko, co można odkłada się na czas po pandemii. Niestety, nie wszystko da się odłożyć na później . W tym trudnym czasie ludzie chorują i umierają, muszą zostać pochowani, a rodziny muszą mieć szanse na ostatnie pożegnanie. Jak wygląda pogrzeb w czasach pandemii?

    Pogrzeb w czasie pandemii – wytyczne

    Zgodnie z ustawami, obowiązującymi w okresie panowania pandemii, zakazane są zgromadzenia na cmentarzach powyżej 50 osób. W przypadku kościołów ilość osób zależna jest od powierzchni świątyni – aktualnie jest to 1 osoba na 10m2. Wiele zakładów pogrzebowych zaleca, aby pogrzeby odbywały się w skróconej formie, tak aby w jak największym stopniu eliminowały ryzyko zagrożenia. Każda diecezja może podjąć swoje dodatkowe postanowienia, ale wszystkie przestrzegają głównych zaleceń, które mówią, że:

    • uroczystości pogrzebowe powinny zostać ograniczone do złożenia ciała na cmentarzu, bez korzystania z kaplicy cmentarnej, 
    • w ostatnim pożegnaniu może wziąć udział tylko najbliższa rodzina zmarłego – liczba uczestników nie może przekroczyć 1 osoby na 10 metrów kwadratowych świątyni, nie licząc księdza i pracowników firmy pogrzebowej. Jeżeli dalsza rodzina chce pożegnać zmarłego, musi przyjść po uroczystości, kiedy przy grobie nie będzie już uczestników pogrzebu. Zalecana jest jednak modlitwa za zmarłego w domu.
    • w ceremoniach pogrzebowych nie mogą brać udział osoby objęte kwarantanną – za złamanie zakazu, niezależnie od przyczyny wyjścia z domu, grożą wysokie kary. 

    Pogrzeb ofiar koronowirusa

    Koronowirus pociąga za sobą liczne ofiary. Liczba osób zmarłych z powodu zakażeniem COVID-19 ciągle rośnie, a zakłady pogrzebowe muszą przestrzegać określonych procedur. Przygotowanie ciała (ubieranie) osoby zmarłej z powodu koronowirusa jest surowo zabronione. Dotykanie zwłok jest dozwolone tylko w trakcie wykonywania niezbędnych czynności tj. włożenie w całun oraz do trumny. W celu uniknięcia zakażenia przeprowadzana jest dokładna dezynfekcja ciała oraz wszystkich miejsc, w których były przechowywane i przewożone zwłoki. Trumna w czasie pogrzebu nie może być otwarta, ma być szczelnie zamknięta i zdezynfekowana, a na dnie ułożona jest warstwa substancji płynochłonnej. 

    Pomoc zakładu pogrzebowego

    Śmierć bliskiej osoby jest zawsze trudnym i bolesnym przeżyciem, a w tym okresie jest szczególnie emocjonująca, ze względy na niezwykle kameralny charakter ceremonii. Nie wszyscy mogą pożegnać się ze zmarłym, ale trzeba przestrzegać ustalonych procedur, aby uniknąć ryzyka zakażenia. Pomocą rodzinie służą zakłady pogrzebowe, które umożliwiają załatwienie potrzebnych formalności drogą mailową. Wszyscy starają zachowywać się ostrożnie i odpowiedzialnie, aby wspólnie przeżyć ten trudny czas. 

    Dodaj komentarz