Przejdź do treści

Sprzątanie i ozonowanie mieszkania po śmierci

  Znalezienie ciała osoby zmarłej w sposób nagły nigdy nie należy do najprzyjemniejszych widoków. Biorąc pod uwagę, że śmierć mogła nastąpić w naszym mieszkaniu lub domu, który dziedziczymy, w końcu konieczne stanie się posprzątanie wszelkich pozostałych tam płynów czy tkanek. W dzisiejszym artykule postanowimy skupić się na procesie przygotowania domu do powtórnego zamieszkania, o tym jak przynajmniej w podstawowy sposób go posprzątać. Zajmiemy się także kwestią ozonowania, czyli oczyszczania i neutralizowania nieprzyjemnych zapachów pozostałych w pomieszczeniu.

  Proces działania przy sprzątaniu po śmierci nagłej 

  Po znalezieniu ciała, które znajduje się już w pewnym stanie rozkładu, zostaje ono zabrane przez pracowników zakładu pogrzebowego. W celu posprzątania takiego domu, na samym starcie, z pomieszczenia zostają usunięte wszelkie meble czy sprzęty. Jeśli ciało leżało dłuższy czas albo samobójstwo lub morderstwo zostało popełnione w ostry sposób, konieczne będzie demontowanie parkietów czy podłóg. Na nic nie zdadzą się próby ich dokładnego mycia czy czyszczenia, ponieważ drewno przyjmie wszelkie płyny i nie będzie można ich z niego usunąć. Podczas dezynfekcji, cały dom bądź mieszkanie dezynfekowane jest specjalnym środkiem, a wszelkie płyny, krew czy tkanki, muszą zostać fizycznie usunięte – mowa tutaj o fizycznym zebraniu wszelkich tych pozostałości i ich zutylizowaniu w odpowiedni sposób. Jeśli ciało znajdowało się w pomieszczeniu przez dłuższy czas, np. kilkanaście godzin, nieprzyjemny zapach można usunąć za pomocą ozonowania. Warto pamiętać, że dezynfekcja to bardzo skomplikowany proces i niewiele rodzin decyduje się na samodzielne sprzątanie mieszkania po śmierci – ze względu na brak sprzętu, środków czystości czy emocjonalnej siły do podjęcia tak ciężkiej pracy. Warto spytać lokalnych zakładów pogrzebowych, czy oferują pomoc w zorganizowaniu usługi sprzątania.

  Ozonowanie

  W przypadku, gdy mamy do czynienia z niezwykle zaawansowanym stanem rozkładu zwłok, dochodzi do wydzielania się groźnych substancji, które określane są jako aminy. Ich zapach jest niezwykle nieprzyjemny, a one same są bardzo groźne dla człowieka. Poprzez wdychanie tych substancji może dojść do zatrucia. W takich wypadkach zaleca się wykonanie ozonowania. W bardzo skuteczny i bezpowrotny sposób pozbywa się on wszelkich groźnych dla zdrowia substancji, alergenów czy zarazków. Bezpowrotnie usuwa nieprzyjemny zapach, a co bardzo ważne, nie wchodzi on w reakcję z żadnymi przedmiotami, meblami czy sprzętami znajdującymi się w mieszkaniu. Ozonowanie po zmarłym, jest bardzo skuteczną oraz bezpieczną metodą, każde miejsce zgonu czy śmierci powinno być bardzo starannie i dokładnie odkażone przy użyciu tej metody. Ozonowanie po śmierci, powinno zostać wykonane skrupulatnie oraz przy użyciu określonego sprzętu, a pomieszczenie, rzetelnie przygotowane do ponownego zamieszkania.

  Może warto pomyśleć o profesjonaliście

  Nietrudno się domyślić, że proces przygotowania domu do powtórnego zamieszkania jest niezwykle skomplikowany, a także wymaga odpowiednich umiejętności i samozaparcia. Warto się jednak zastanowić czy jeśli musieliśmy przejść przez tak wiele stresów związanych z informacją o śmierci i zorganizowaniem pogrzebu, to koniecznie trzeba wziąć na siebie kolejne obowiązki związane z przygotowaniem mieszkania. Może warto to zlecić zakładowi pogrzebowemu lub innej firmie specjalizującej się w tego typu zadaniach, a samemu skupić się na odpowiednim przeżywaniu żałoby.

  Dodaj komentarz